Nowoczesne mieszkania w systemie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu to najkorzystniejsza i najtańsza na rynku możliwość zdobycia własnego M. Mieszkania lokatorskie to świetna propozycja dla osób, które nie chcą, lub nie mogą wziąć kredytu na mieszkanie, a pragną zamieszkać na swoim.
W przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, kredyt na budowę inwestycji zaciąga spółdzielnia, natomiast lokatorzy spłacają swoją część w czynszu, w okresie maksymalnie 30 lat.
Po spłacie mieszkania przechodzi ono na własność lokatora. Jedynym warunkiem wejścia w prawa lokatora jest wpłata w zależności od inwestycji 10-28% wartości budowy mieszkania (tzw. wkład własny).
Nie jest badana zdolność kredytowa, a spółdzielnia nie dolicza do ceny marży dewelopera.
Kwota wykupu = cena mieszkania (koszt budowy + koszt działki) - wkład własny - część kapitałowa wszystkich wpłaconych do tego czasu rat.
Zdolność kredytowa przyszłych lokatorów nie jest badana – kredyt zaciąga spółdzielnia i to właśnie ona gwarantuje w banku jego spłatę. Nie jest także weryfikowany wiek osób ubiegających się o mieszkanie. Lokatorzy muszą jedynie zadbać o wkład własny i spłacać na bieżąco raty za lokal, w którym mieszkają, do czasu jego wykupu bądź rezygnacji z użytkowania mieszkania.
Procedura dokumentacyjna jest krótkim i bardzo prostym procesem. Formalności ograniczają się do skorzystania z formularza rezerwacyjnego przy konkretnym wolnym lokalu, a następnie do podpisania umowy rezerwacyjnej w siedzibie spółdzielni, lub online, wraz z wpłatą 5 000 złotych opłaty rezerwacyjnej (w ciągu 3 dni od podpisania umowy). Po uzyskaniu decyzji kredytowej przez spółdzielnię następnym krokiem będzie podpisanie „umowy o budowę i ustanowienia lokatorskiego prawa” oraz wpłaty wkładu własnego.
Należy jednak pamiętać, że na mieszkanie mogą zapisać się tylko osoby spełniające
kryteria. W tym typie kredytu (preferencyjny, czyli bez marży banku), kryteria przyznawania
mieszkania lokatorom to:
Kryterium dochodowe oznacza, że dana osoba lub rodzina nie może przekroczyć średnio miesięcznego dochodu w określonych kwotach. Średni miesięczny DOCHÓD NETTO* gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym podpisana jest umowa o lokal mieszkalny, nie może przekraczać, czyli może wynieść maksymalnie:
* dochód netto, czyli przychód minus składki na ubezpieczenia społeczne minus składki na ubezpieczenie zdrowotne minus zaliczki na podatek dochodowy.
Każda kolejna zapłacona rata miesięczna za mieszkanie wliczana jest w jego stopniowe, sukcesywne spłacanie. Najwcześniej po 5 latach spłacania mieszkania można (ale nie trzeba) wykupić swoje mieszkanie, tzn. spłacić pozostałą część kosztów jego budowy i stac się właścicielem.
Kwotę wykupu oblicza się w następujący sposób:
kwota wykupu = cena mieszkania (koszt budowy) - wkład własny - część kapitałowa wszystkich wpłaconych do tego czasu rat.
Czynsz do spółdzielni będzie dzielił się na:
Wszystkie prawne aspekty procesu budowy mieszkań przez spółdzielnie, uzyskiwania prawa spółdzielczego do lokalu a także wszystkie prawa i obowiązki zarówno lokatora jak i spółdzielni z tym związane określa Ustawa o Spółdzielniach Mieszkaniowych z 15 grudnia 2000r., a także regulaminy i statut spółdzielni.
Nadzór nad prawidłowością realizacji inwestycji spółdzielczych pełni Rada Nadzorcza, Walne Zgromadzenie, Krajowa Rada Spółdzielcza, zgodnie z kompetencjami ustanowionymi w Statucie i Ustawie o Spółdzielniach Mieszkaniowych, a także inspektorzy bankowi- nadzór z banku, który udziela finansowania jest bardzo dokładny i drobiazgowy.
Realizacja inwestycji budowlanej jest podzielona na etapy. Każdy z etapów, odpowiadający transzom wypłacanego przez bank kredytu jest wnikliwie kontrolowany zarówno przez pracowników banku, jak i inspektora wyznaczonego przez Spółdzielnię Mieszkaniową.
Dodatkowo, zgodnie z zapisami ustawowymi przeprowadzany jest audyt wewnętrzny Spółdzielni oraz okresowe lustracje przewidziane w ustawie o Spółdzielniach Mieszkaniowych.
Zasady wykupu mieszkań reguluje ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000r.
Każda kolejna zapłacona rata miesięczna za mieszkanie wliczana jest w jego stopniowe, sukcesywne spłacanie. Najwcześniej po 5 latach spłaty mieszkania można (ale nie trzeba) wykupić swoje mieszkanie - tzn. spłacić pozostałą część kosztów jego budowy. Można zatem ponieść pozostałą część kosztów budowy mieszkania jednorazowo albo spłacać mieszkanie w czynszu razem ze spółdzielnią przez następne 25 lat.
Kwotę wykupu oblicza się w następujący sposób:
kwota wykupu = cena mieszkania (koszt budowy) - wkład własny - część kapitałowa wszystkich wpłaconych do tego czasu rat
Kredyt, który zaciąga spółdzielnia, planowo może być spłacany nawet 30 lat, co przekłada się na niską miesięczna ratę, nieuciążliwą w spłacie. Po tym czasie mieszkanie jest już spłacone i przechodzi na własność lokatora.
Gotowe lokale oddawane będą lokatorom w stanie wymaganym przez kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego: podstawowe wykończenie jest już w cenie lokalu.
Zapewnione są:
Podstawowe wykończenie jest w cenie, inne standardy wykończenia są możliwe do wykonania w dodatkowo płatnych pakietach wykończeń.
(nie oznacza to końca procedury rezerwacyjnej)
(w tym momencie mieszkanie jest zarezerwowane)
Wpłata ok. 24% wkładu własnego w ciągu 7 dni
Pod warunkiem dostarczenia tytułem zabezpieczenia spłaty kredytu aktu notarialnego
w trybie art. 777 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania cywilnego.
Konieczność wnoszenia opłat eksploatacyjnych (ok. 6 zł m2) i media oraz spłata kredytu (ok 33,68 zł/m2)
plus 129 zł za miejsce postojowe w hali garażowej.
Zadzwoń do nas:
Wypełnij formularz, aby być zawsze na bieżąco z inwestycjami w Twoje okolicy